תהליך גידולה הטריטוריאלי והדמוגרפי של ירושלים בתקופת הברזל: ?מתי, כמה ולמה

Translated title of the contribution: The Demographic and Territorial Expansion of Jerusalem During the Iron Age: When, How Much and Why?

Research output: Contribution to journalArticlepeer-review

Abstract

היקף שטחה המיושב של ירושלים היה אחד מהנושאים החמים במחקר הארכאולוגי של ארץ-ישראל עד לשנות השבעים של המאה העשרים. גילויה של "החומה הרחבה", או (בעקבות ברקאי תשס"ב) "חומת אביגד", בחפירות הרובע היהודי הביא לסיומו של ויכוח זה, והוביל לקונצנזוס כי ערב מסעו של סנחריב כללה העיר, מלבד עיר דוד והר הבית, גם את הגבעה המערבית (כלומר הר ציון והרבעים היהודי והארמני). למרות שמספר חוקרים הציגו עמדות אחרות, ולפיהן היה שטחה של העיר מצומצם יותר, הרי שהויכוח "החדש" היה שולי יחסית, ומרבית החוקרים ראו את ירושלים כעיר גדולה וצפופה, ובה עשרות אלפי תושבים. בעקבות פרסומם של הכרכים הראשונים של הדין וחשבון הסופי של חפירות הרובע היהודי, שהציגו פרשנות חדשה של הממצאים, התפתח ויכוח חדש בנוגע להיקף אוכלוסייתה של ירושלים, כמו גם אודות המועד בו החל להתרחב שטחה של ירושלים, ואף לגבי מאפייניו של תהליך זה. ויכוח זה, המתנהל בשנים האחרונות במלוא עוזו, הוא נושאו של מאמר זה. (מתוך המאמר)
Translated title of the contributionThe Demographic and Territorial Expansion of Jerusalem During the Iron Age: When, How Much and Why?
Original languageHebrew
Pages (from-to)7-37
Number of pages31
Journalחידושים בחקר ירושלים
Volume19
StatePublished - 2013

IHP Publications

  • ihp
  • Iron age
  • Jerusalem (Israel) -- History -- To 1500
  • Population

Cite this