יחסי מדינה-ניו-מדיה ואוטוריטריות דיגיטלית במצרים

Translated title of the contribution: State, New-Media and Digital Authoritarianism in Egypt

Research output: Contribution to conferencePaperpeer-review

Abstract

ההרצאה תבחן כיצד מתמודדת מצרים עם האינטרנט והרשתות החברתיות בהשוואה לאופן שבו התמודדה בעבר עם הופעתם של כלי תקשורת חדשים, מראשית העיתונות, דרך הרדיו, הטלוויזיה והטלוויזיה בלוויין. בניגוד למחקרים המציגים את היחסים בין המדינה למדיה במצרים כתהליך של ליברליזציה מתמדת ומעבר של התקשורת מהמדינה לעם, אטען שמדובר בתהליך מחזורי של היפתחות-הסתגלות-היצרות, כלומר תהליך שבו המדינה נפתחת לכלי התקשורת החדש, מאפשרת לו לפעול בחופשיות ובתום תקופה של הסתגלות, פועלת להגביל את השפעתו במרחבים שבהם היא רואה בו איום לסמכותה וליציבות המשטר. כך, משנות החמישים של המאה ה-20 ועד ימינו. דיון מיוחד יוקדש לשאלת תפקידם של האינטרנט והרשתות החברתיות בהתקוממות העממית שהובילה לנפילתו של מבארכ ב-2011 ולהצגתה כחלק מהטענה הרחבה יותר של ההרצאה, בדבר דפוס היחסים הקבוע בין ניו-מדיה לבין המדינה במצרים. בהתאם לתזה המרכזית, "האביב הערבי" המצרי התחולל בשלב ההסתגלות של המשטר האוטוריטרי לכלי התקשורת החדש, בטרם הנהיג מדיניות של "אוטוריטריות דיגיטלית" להגבלת האינטרנט והרשתות החברתיות, כפי שהוא נוהג בשנים האחרונות ועד היום, מדיניות שעל ביטוייה אעמוד בהרצאה. בשלב זה שבו פעלו האינטרנט והרשתות החברתיות בחופשיות יחסית, הייתה תרומתם להתהוות "האביב הערבי" לא רק כפלטפורמה להתארגנות לוגיסטית, כי אם בהכשרת הקרקע למחאה בשנים שקדמו להתקוממות, על ידי כרסום בסמכות האוטוריטרית של המשטר ובשיטות הדיכוי שלו.
Translated title of the contributionState, New-Media and Digital Authoritarianism in Egypt
Original languageHebrew
StatePublished - 2019
Eventהכנס השנתי ה-43 של האגודה הישראלית ללימודי המזרח התיכון והאסלאם (אילמ"א) - הכנס השנתי ה-43 של האגודה הישראלית ללימודי המזרח התיכון והאסלאם (אילמ"א), באר שבע, Israel
Duration: 30 May 201930 May 2019
https://drive.google.com/file/d/159B21rKvthyot5oMKIgUcCCmtbKtbgwE/view (Website)

Conference

Conferenceהכנס השנתי ה-43 של האגודה הישראלית ללימודי המזרח התיכון והאסלאם (אילמ"א)
Country/TerritoryIsrael
Cityבאר שבע
Period30/05/1930/05/19
Internet address

Fingerprint

Dive into the research topics of 'State, New-Media and Digital Authoritarianism in Egypt'. Together they form a unique fingerprint.

Cite this