מה בין טכנולוגיה לפסיכולוגיה צבאית

אושרי בר-גיל

Research output: Chapter in Book/Report/Conference proceedingChapterpeer-review

Abstract

הופעתן של טכנולוגיות חדשות, מאפשרת סוגים חדשים של לחימה וקוראת תיגר על התפיסות ההיסטוריות של שדה הקרב. בדומה להשפעתה של המצאת אבק השריפה על שדה הלחימה, כך משפיעות הטכנולוגיות של ימינו על שדה הלחימה המתעצב מחדש. תקופה זו מכונה לעיתים "עידן המהפכה הדיגיטלית", או "המהפכה התעשייתית הרביעית", תקופה שבמהלכה המחשוב הפך לבלתי נפרד מהחיים המודרניים ומחיי הארגון הצבאי (2017, Schwab). אך מהי אותה התקדמות טכנולוגית הנמצאת בבסיסה של מהפיכה זו וכיצד היא מציעה, ויש שאף יאמרו מחייבת, פעולה בשיטות חדשות כדי לקדם את מטרותיה של הפסיכולוגיה הצבאית?

פרק זה בוחן את הקשר שבין פסיכולוגיה צבאית לטכנולוגיה, ואת האופן שבו אפשר לגייס את הטכנולוגיה לשירות הפסיכולוגיה הצבאית. נפתח בתיאור ההשתנות הטכנולוגית בעשורים האחרונים, הן בסביבה הטכנולוגית והן בשדה הקרב החדש. לאחר מכן נבחן מהם הממשקים המשותפים לפסיכולוגיה הצבאית ולטכנולוגיה, ונסביר מדוע בחרנו להתמקד דווקא בשאלה כיצד הטכנולוגיה יכולה לסייע לפסיכולוגיה הצבאית לבצע טוב יותר את תפקידיה.

עם סיום המבוא, נעבור לסקור את משימותיה המסורתיות של הפסיכולוגיה הצבאית ונראה כיצד הן משתנות בעקבות הטכנולוגיה הדיגיטלית לתחום. בסיום, נעסוק בסיכונים ובאתגרים הנובעים מחדירה זו של הטכנולוגיה, בראש ובראשונה בכל הקשור לכישורים, למיומנויות, לערכים ולאתיקה המקצועית של קציני מדעי ההתנהגות.
Original languageHebrew
Title of host publicationתבונת השדה
Subtitle of host publicationסוגיות מרכזיות בפסיכולוגיה צבאית
Editorsצליל כהן, יובל בנזימן, לירז ספיר
Publisherמערכות
Pages269-280
StatePublished - 2023

Cite this