החן שבאבן: אבני החושן ואבנים טובות בעולם הקדום

Translated title of the contribution: The Beauty of gemstone: the Hoshen jewels and precious stones in the ancient world

Research output: Book/ReportBookpeer-review

Abstract

ספר זה עוסק באבני החן השכיחות במרחב ארץ ישראל וסביבותיה, לאור המקורות ההיסטוריים והממצא הארכאולוגי. המחקר מתמקד בזיהוי אבני החושן – הרשימה המרוכזת והגדולה ביותר הנזכרת במקרא, המייצגת את כלל אבני החן החשובות והיוקרתיות של העולם הקדום. הספר סוקר באופן שיטתי ומקיף את מירב הזיהויים של אבני החושן החל מהתרגומים הקדומים, דרך פרשני ימי הביניים ועד חוקרי העת החדשה. הפרשנויות השונות משקפות את התמורות שחלו בענף אבני החן במרוצת הדורות וכך למעשה הופך ספר זה לסיפורן ההיסטורי של אבני החן.
בהמשך למחקרים קודמים של המחבר, כמו בספר ’צמחי המקרא’, נבחנו מחדש הזיהויים של אבני החושן לאור הפרשנות המסורתית וכלי המחקר המודרניים. תרומתו של מחקר זה היא בין היתר בהצגת דרך מתודולוגית חדשה שמאפשרת
לבדוק את כל הנתונים והפרשנויות ולבחון את סבירותן באופן שקול בהקשרן ההיסטורי והארכאולוגי.
זהו המחקר המקיף ביותר שנכתב עד כה בעברית על ההיסטוריה של אבני החן והוא עוסק במכלול סוגיות, כגון: מקורן של אבני החן, האמונה בסגולות האבנים ויחס היהדות לכך, שיטות עיבוד אבני החן וחריטתן, זיהוי ה’שמיר‘ ועוד.
Translated title of the contributionThe Beauty of gemstone: the Hoshen jewels and precious stones in the ancient world
Original languageHebrew
Place of Publicationהר ברכה
PublisherHar Berach
Number of pages350
ISBN (Electronic)9789657723029
ISBN (Print)9657723027
StatePublished - 2017

Bibliographical note

350 עמודים, 2 עמודים לא ממוספרים, 8 דפי לוחות

Fingerprint

Dive into the research topics of 'The Beauty of gemstone: the Hoshen jewels and precious stones in the ancient world'. Together they form a unique fingerprint.

Cite this