בן המלך והדוכס החיוור – חיפוש והתחפשות

ישראל בלפר

Research output: Contribution to journalArticle

Abstract

על אנשים ועולמות שמתחפשים; החיפוש אחר זהות וקיום שאבדו ואולי ישנם – אופציה דתית מלהיבה ומסוכנת של מסכה וקצת נצנצים.
ישנה מסורת של סיפור גנוסטי המגולל את עלילתו של בן מלך שאבד, ובמעבר מן הממלכה למקום הירוד אליו נקלע הוא התרחק ממקומו ואיבד את עצמו. בגדי היום-יום המלוכלכים שלו הסתירו את זהותו הנאצלת, ואת בגדיו האמיתיים איבד. הסיפור מופיע בכמה גלגולים, שאת חלקם נבחן להלן בקצרה, כדי למצוא את הסוד והפוטנציאל של תחפושת ששכחה שהיא רק כיסוי של משהו אחר, אותנטי יותר, ואולי את כוחה של התחפושת עצמה – האמת החבויה בתוך ולמרות השקר הגלוי.

התחנות בהן נבקר מגיעות מקצוות רחוקים לכאורה של החיפוש האנושי אחר קיום וביטוי אותנטי, או לפחות אופן קיום שלא יהיה עינוי מתמיד, אולי בעזרת תחפושת קטנה, יום-יומית, שתגלה משהו על עצמנו.3 הדברים להלן יעסקו בתחפושות, לבושים, שכחה וזהות; זאת תוך שיוט בין מסורות עתיקות, חסידות מאוחרת וסצנת הרוק של שנות השבעים. פורים-שפיל.

לפני שניגש אל גלגוליו של הסיפור, נראה כמה מן המושגים הבסיסיים שישמשו אותנו כמוקדים של העלילה, נקודות כיפתור של המלבוש אותו נעטה. נראה את הלבוש שמספר אותנו לעולם ולעצמו, ואת המסכה – שעושה זאת ביתר שאת, ומבטאת את יכולת השפה הזו לספר ולשקר. נעסוק בקצרה גם בשכחה – בקצרה, בשל הסכנה הכרוכה בעיסוק ממושך.
Original languageHebrew
Journalצירופים חדשים
StatePublished - 1 Mar 2020

Cite this